Home Articles ARM ARM toolchain - tutorial
ARM toolchain - tutorial
User Rating: / 312
PoorBest 
Written by Freddie Chopin   
Sunday, 17 May 2009 16:36
Article Index
ARM toolchain - tutorial
ARM toolchain
Debugger
Edytor (IDE)
Eclipse + OpenOCD + GDB
Epilog
All Pages

Bez zbędnego lania wody przejdźmy do rzeczy... Do wygodnego tworzenia oprogramowania dla ARMów potrzeba nam:

  • edytora (IDE),
  • toolchaina (kompilator, assembler, linker, binutils, biblioteki, ...),
  • oprogramowania do debuggowania.

Edytor (IDE)

W roli edytora lub IDE dla ARMów spotykany jest zwykle jeden z dwóch programów - Programmers Notepad albo Eclipse. Poza tymi dwoma możliwe jest oczywiście zastosowanie wielu innych aplikacji, takich jak choćby CodeBlocks lub DevC++. Ponieważ moim zdaniem ogromne możliwości i duża popularność Eclipse rekompensują jego niewielkie wady (jest napisany w Javie, więc czasem potrafi się przyciąć), tutorial ten bazować będzie właśnie na Eclipse. Środowisko Eclipse umożliwia nam pisanie kodu, zarządzanie projektem, programowanie układu oraz jego debuggowanie - czego chcieć więcej? (;

ARM toolchain

Na chwilę obecna dostępnych jest wiele kompletnych i gotowych toolchainów dla ARMa - jedne są na wiele platform, inne tylko na jedną. Warto wymienić takie pakiety jak WinARM, GNUARM i Yagarto. Tutorial ten jednak oparty będzie jednak o inne rozwiązanie, a mianowicie o Sourcery G++ Lite pochodzące z CodeSourcery. Dlaczego? Przede wszystkim istotne jest to, że rozwój toolchaina firmy CodeSourcery jest sponsorowany przez ARM Ltd., dzięki czemu jest on zawsze najbardziej zgodny ze standardami ARM, a usprawnienia wprowadzane są najszybciej - dopiero po pewnym czasie trafiają one do oficjalnej dystrybucji GCC, a stamtąd dopiero do innych toolchainów. Poza tym warto nadmienić, że toolchain ten jest dostępny zarówno dla platformy Windows jak i Linux, obsługuje instrukcje typu ARM, Thumb i Thumb-2 oraz najnowsze architektury ARMów - takie jak choćby Cortex. Nowe wersje toolchaina od CodeSourcery wydawane są w półrocznych odstępach.

Oprogramowanie do debuggowania

Debugger GDB (GNU Debugger) potrzebuje tak zwanego "klienta GDB", który przyjmowałby i wykonywał jego rozkazy. W świecie ARMów rolę tą doskonale spełnia OpenOCD, które również jest aplikacją wieloplatformową. Obecnie OpenOCD obsługuje praktycznie wszystkie istniejące JTAGi do ARMa (m.in. klony Wigglera (LPT), układy oparte o FT2232 (USB), JLink, RLink i wiele innych) oraz większość istniejących rodzajów ARMów (w tym ARM7, ARM9 i Cortex-M3).

Instalacja krok po kroku...

Poniższy tutorial oparty jest o system Windows, niemniej jednak nie ma żadnego problemu, aby porady tu przedstawione zastosować dla systemu Linux (oczywiście nie dosłownie).



Last Updated on Friday, 12 June 2009 11:31